| Tillgänglighet: | |
|---|---|
| Kvantitet: | |
XDDR-20
SMUN
SDDR -serien är en 20A DIN Rail Redundansmodul designad för att förbättra systemets tillförlitlighet genom att tillhandahålla 1+1 och N+1 strömredundanslösningar . Den integrerar avancerad MOSFET-teknik för effektiv energiomvandling, låg värmealstring och minimalt spänningsfall. Idealisk för industriell automation, halvledarutrustning och elektromekaniska system som kräver robust strömbackup.
Redundansstöd :
1+1 hot-swappable redundans för sömlös failover.
Skalbar N+1-konfiguration för multi-PSU-system.
Universal ingångsspänning :
Stöder 12V/24V/48V DC- ingång (justerbar via modellsuffix).
Effektiv design :
MOSFET-omkoppling minskar strömförlust och in-till-utgång spänningsfall.
Free Air Convection Cooling säkerställer drift utan fläktar.
Robust prestanda :
-40°C till +80°C ultrabrett driftstemperaturområde
Smal 32 mm bredd för applikationer med begränsad utrymme.
Övervakning och säkerhet :
Inbyggd 2-kanals DC OK-reläkontakter för återkoppling av utgångsstatus i realtid.
Överensstämmer med IEC62368-1 , UL62368-1 och EAC TP TC004 säkerhetsstandarder.
Industriella styrsystem
Utrustning för tillverkning av halvledare
Fabriksautomation
Elektromekanisk utrustning
| Parameter | Beskrivning |
|---|---|
| Ingångsspänning | 12V/24V/48V DC (modellsuffix: -12, -24, -48) |
| Utgångsström | Upp till 20A kontinuerlig (topp: 30A i 5 sekunder) |
| Spänningsfall | ≤0,25V (vid full belastning) |
| Effektivitet | ≥98 % (vanligt) |
| Driftstemperatur | -40°C till +80°C ( nedstämplingskurvan gäller för höga temperaturer ) |
| Mått | 32 mm (B) × 125,2 mm (H) × 102 mm (D) |
| Standard | IEC62368-1, UL62368-1, EAC TP TC004, EMC-överensstämmelse (klass B) |
Hög tillförlitlighet : Säkerställer kontinuerlig drift genom redundanta kraftvägar.
Energieffektivitet : Låg effektförlust och värmealstring förlänger systemets livslängd.
Flexibilitet : Anpassar sig till 12V/24V/48V-system och stöder skalbara redundanskonfigurationer.
Industriell hållbarhet : Robust design för tuffa miljöer.



