Hem » Produktkategori » AC/DC strömförsörjning » Medföljande strömförsörjning » XDDR-20/DRDN-20 12V/24V/48V 20A Din-skena typ Redundansmodul Stöd 1+1 och N+1 redundanssystem
belastning
Dela till:
Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
kakao delningsknapp
snapchat delningsknapp
telegramdelningsknapp
dela den här delningsknappen
XDDR-20/DRDN-20 12V/24V/48V 20A Din-skena typ Redundansmodul Stöd 1+1 och N+1 redundanssystem
Tillgänglighet:
Kvantitet:
  • XDDR-20
  • SMUN
SDDR -serien är en 20A DIN Rail Redundansmodul designad för att förbättra systemets tillförlitlighet genom att tillhandahålla 1+1 och N+1 strömredundanslösningar . Den integrerar avancerad MOSFET-teknik för effektiv energiomvandling, låg värmealstring och minimalt spänningsfall. Idealisk för industriell automation, halvledarutrustning och elektromekaniska system som kräver robust strömbackup.
Nyckelfunktioner
  • Redundansstöd :
    • 1+1 hot-swappable redundans för sömlös failover.
    • Skalbar N+1-konfiguration för multi-PSU-system.
  • Universal ingångsspänning :
    • Stöder 12V/24V/48V DC- ingång (justerbar via modellsuffix).
  • Effektiv design :
    • MOSFET-omkoppling minskar strömförlust och in-till-utgång spänningsfall.
    • Free Air Convection Cooling säkerställer drift utan fläktar.
  • Robust prestanda :
    • -40°C till +80°C ultrabrett driftstemperaturområde
    • Smal 32 mm bredd för applikationer med begränsad utrymme.
  • Övervakning och säkerhet :
    • Inbyggd 2-kanals DC OK-reläkontakter för återkoppling av utgångsstatus i realtid.
    • Överensstämmer med IEC62368-1 , UL62368-1 och EAC TP TC004 säkerhetsstandarder.
Ansökningar
  • Industriella styrsystem
  • Utrustning för tillverkning av halvledare
  • Fabriksautomation
  • Elektromekanisk utrustning
Parameter Beskrivning
Ingångsspänning 12V/24V/48V DC (modellsuffix: -12, -24, -48)
Utgångsström Upp till 20A kontinuerlig (topp: 30A i 5 sekunder)
Spänningsfall ≤0,25V (vid full belastning)
Effektivitet ≥98 % (vanligt)
Driftstemperatur -40°C till +80°C ( nedstämplingskurvan gäller för höga temperaturer )
Mått 32 mm (B) × 125,2 mm (H) × 102 mm (D)
Standard IEC62368-1, UL62368-1, EAC TP TC004, EMC-överensstämmelse (klass B)
Produktfördelar
  • Hög tillförlitlighet : Säkerställer kontinuerlig drift genom redundanta kraftvägar.
  • Energieffektivitet : Låg effektförlust och värmealstring förlänger systemets livslängd.
  • Flexibilitet : Anpassar sig till 12V/24V/48V-system och stöder skalbara redundanskonfigurationer.