| Tilgængelighed: | |
|---|---|
| Mængde: | |
RSP-200
SMUN
| Model | RSP-200-12 | RSP-200-24 | RSP-200-27.3 | RSP-200-36 | RSP-200-48 |
|---|---|---|---|---|---|
| Udgangsspænding | 12V | 24V | 27,3V | 36V | 48V |
| Nominel strøm | 16,7A | 8,5A | 7.3A | 5,5A | 4.2A |
| Nuværende rækkevidde | 0-16,7A | 0-8,5A | 0-7,3A | 0-5,2A | 0-4,2A |
| Nominel effekt | 200W | 204W | 200W | 200W | 201,6W |
| Ripple Noise | 150mVp-p | 150mVp-p | 150mVp-p | 220mVp-p | 240mVp-p |
| Spændingsadj. Rækkevidde | 10-13,2V | 20-26,4V | 23,5-29,5V | 32,4-39,6V | 41-56V |
| Spændingstolerance | ±1,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % |
| Parameterbeskrivelse | |
|---|---|
| Indgangsspændingsområde | 88–264VAC eller 124–370VDC |
| Indgangsfrekvens | 47-63 Hz |
| PFC-effektivitet | PF > 0,95 (230VAC) / PF > 0,98 (115VAC fuld belastning) |
| Input effektivitet | 88-90 % (varierer efter model) |
| Indgangsstrøm (typisk) | 4A/115VAC, 2A/230VAC |
| Overspændingsstrøm | 20A/115VAC, 40A/230VAC |
| Lækstrøm | <1,5mA/240VAC |
| Beskyttelsestype | Trigger Condition | Respons Action |
|---|---|---|
| Overbelastningsbeskyttelse | 115–135 % af nominel udgangseffekt | Hikke-tilstand, automatisk gendannelse efter fejlen er ryddet |
| Overspændingsbeskyttelse | Udgangsspændingen overstiger tærsklen (modelafhængig) | Udgangslukning, automatisk gendannelse efter at fejlen er ryddet |
| Overtemperaturbeskyttelse | For høj temperatur | Udgangslukning, automatisk gendannelse, når den er afkølet |
| Parameterkrav | |
|---|---|
| Driftstemperatur | -30°C til +70°C (se nedsættelseskurven) |
| Driftsfugtighed | 20–90 % RH (ikke-kondenserende) |
| Opbevaringsbetingelser | -40°C til +85°C, 10–95 % RF |
| Temperaturkoefficient | ±0,03 %/°C (0–50°C) |
| Vibration | 10–500 Hz, 2G (XYZ-akser, 10 min/cyklus × 60 cyklusser) |
| Vare | Standard/Krav |
|---|---|
| Sikkerhedsstandarder | GB 4943.1, EN 60950.1 GODKENDT |
| Isoleringsmodstand | I/PO/P: 100MΩ @ 500VDC/25°C/70%RH |
| Modstå spænding | I/PO/P: 3kVAC, I/P-FG: 2kVAC, O/P-FG: 0,5kVAC |
| EMC - Emission: EN55032 (CISPR32) Klasse B |
Immunitet: EN62368-4-serien + EN55035 |
| Parameterbeskrivelse | |
|---|---|
| MTBF (25°C) | ≥206.5K timer (MIL-HDBK-217F standard) |
| Dimensioner | 215×115×30 mm (L×B×H) |
| Emballagevægt | Enkelt enhed: 0,72 kg; 30 enheder/kasse: 22,5 kg, Volumen: 0,78 kubikfod |
Alle uspecificerede parametre er målt ved 230VAC input, fuld belastning, 25°C, medmindre andet er angivet.
Ripplestøjmålinger bruger en båndbredde på 20MHz med 12-tommer parsnoede ledninger og parallelle 0,1μF + 47μF kondensatorer.
Drift med lav indgangsspænding kræver derating (se derating-kurver).
EMC-testning bruger en 1 mm tyk stålplade (360×360 mm).
Effekt: 200W vs. 320W.
Udgangsspændinger: Inkluderer 27,3V (almindelig i telecom/dc-systemer).
Effektivitet: Lidt lavere (op til 90%) sammenlignet med 320W-serien.
Køling: Fri luftkonvektion vs. tvungen luftkøling i 320W-serien.
Pakkevægt: Lettere (0,72 kg vs. 0,9 kg for 320 W).