| Tillgänglighet: | |
|---|---|
| Kvantitet: | |
RSP-320
SMUN
Beskrivning
RSP-320 är en 320W enkelutgång med innesluten typ AC/DC-strömförsörjning. Denna serie arbetar för 88-264VAC inspänning och erbjuder modeller med DC-utgången som oftast efterfrågas från industrin. Varje modell kyls med fri luftkonvektion, arbetar för temperaturer upp till 70 ℃.
Ansökningar
Fabriksstyrning eller automationsapparat
Test- och mätinstrument
Laserrelaterad maskin
Inbränningsanläggning
RF-applikation
Specifikationer
| Modell | RSP-320-12 | RSP-320-15 | RSP-320-24 | RSP-320-36 | RSP-320-48 |
|---|---|---|---|---|---|
| Utspänning | 12V | 15V | 24V | 36V | 48V |
| Märkström | 26,7A | 21,4A | 13,4A | 8,9A | 6,7A |
| Nuvarande räckvidd | 0–26,7A | 0–21,4A | 0–13,4A | 0–8,9A | 0–6,7A |
| Nominell effekt | 320,4W | 321W | 321,6W | 320,4W | 321,6W |
| Ripple Noise | 150mVp-p | 150mVp-p | 150mVp-p | 220mVp-p | 240mVp-p |
| Spänningsregleringsområde | 10–13,2V | 13,5–18V | 20–26,4V | 32,4–39,6V | 41–56V |
| Spänningstolerans | ±2,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % | ±1,0 % |
| Parameter | Beskrivning |
|---|---|
| Ingångsspänningsområde | 88–264VAC eller 124–370VDC |
| Ingångsfrekvens | 47–63 Hz |
| PFC-effektivitet | PF > 0,95 (230VAC) / PF > 0,98 (115VAC full belastning) |
| Ingångseffektivitet | 88–90 % (varierar beroende på modell) |
| Ingångsström (typisk) | 4A/115VAC, 2A/230VAC |
| Överspänningsström | 20A/115VAC, 40A/230VAC |
| Läckström | <1,5mA/240VAC |
| Skyddstyp | Trigger Condition | Respons Action |
|---|---|---|
| Överbelastningsskydd | 115–135 % av märkeffekt | Aktuell avstängning (hickaläge), automatisk återställning efter att felet åtgärdats |
| Överspänningsskydd | Utspänningen överstiger tröskeln (modellberoende) | Utgångsavstängning, automatisk återställning efter att felet åtgärdats |
| Övertemperaturskydd | Överdriven temperatur | Utgångsavstängning, automatisk återställning när den svalnat |
| Parameterkrav | |
|---|---|
| Driftstemperatur | -30°C till +70°C (se reduktionskurvan) |
| Driftfuktighet | 20–90 % RH (icke-kondenserande) |
| Förvaringsvillkor | -40°C till +85°C, 10–95 % RH |
| Temperaturkoefficient | ±0,03 %/°C (0–50°C) |
| Vibration | 10–500 Hz, 2G (XYZ-axlar, 10 min/cykel × 60 cykler) |
| Artikel | Standard/Krav |
|---|---|
| Säkerhetsstandarder | GB 4943.1, EN 60950.1 GODKÄND |
| Isolationsmotstånd | I/PO/P: 100MΩ @ 500VDC/25°C/70%RH |
| Tål spänning | I/PO/P: 3kVAC, I/P-FG: 2kVAC, O/P-FG: 0,5kVAC |
| EMC | - Emission: EN55032 (CISPR32) Klass B |
Immunitet: EN62368-4-serien + EN55035 |
| Parameter | Beskrivning |
|---|---|
| MTBF (25°C) | ≥206,5K timmar (MIL-HDBK-217F standard) |
| Mått | 215×115×30 mm (L×B×H) |
| Förpackning Vikt | Enkel enhet: 0,9 kg; 30 enheter per låda: 22,5 kg, Volym: 0,78 kubikfot |
Alla ospecificerade parametrar mäts vid 230VAC ingång, full belastning, 25°C om inget annat anges.
Ripple-brusmätningar använder en bandbredd på 20MHz med 12-tums tvinnade-par-trådar och parallella 0,1μF + 47μF kondensatorer.
Nedstämpling krävs för låga inspänningar; hänvisar till reduktionskurvor.
EMC-testning kräver en 1 mm tjock stålplåt (360×360 mm).